ایران – خراسان رضوی  تلفن:09152946424 hamyarco.team@gmail.com

جرثقیل دروازه ای دوپل

ساخت جرثقیل

ساخت جرثقیل در صنایع، یکی از مهم ترین موضوعات برای افزایش محصول، کاهش هزینه تولید و بالا بردن راندمان و بهره ­وری، بهبود و توسعه روش های جابجایی و انتقال مواد در کارگاه ها و کارخانه ها می‌باشد. استفاده از جرثقیل علاوه بر موارد فوق می تواند ایمنی در کارگاه را تامین کند. از سوی دیگر، خرید جرثقیل که کارایی آن بیشتر از نیاز کارگاه صنعتی باشد موجب اتلاف سرمایه خواهد بود. همین امر به روشنی بیان می دارد مشاوره، طراحی و ساخت جرثقیل متناسب با کار از چه اهمیتی برخوردار است.

هنگام طراحی جرثقیل نکات زیر را باید درنظر گرفت:

 • نوع جرثقیل متناسب با کاربری و طرز عملکرد آن
 • تعداد شیفت کاری و دفعات بارگیری
 • حداکثر وزن و ابعاد بار جابجا شونده
 • شرایط کاری و پیش بینی مدت زمان عمر جرثقیل
 • شرایط محیطی

  انواع جرثقیل

تنوع زیاد جرثقیل ها و تجهیزات بالابری موجود، تقسیم بندی دقیق و جامع آنها را بسیار دشوار
می­سازد. به ویژه که این تقسیم بندی بر مبنای معیار های متفاوتی نظیر کاربرد، طرح، نوع حرکت و انرژی مورد استفاده امکان پذیر است.

پیشنهاد می‌کنیم پروژه مجموعه همیارتیم مهندسی معکوس موتور پانتوگراف را مطالعه نمایید.

جرثقیل سقفی

این نوع جرثقیل در داخل سالن و زیر سقف کارگاه های صنعتی نصب شده و در طول و عرض و ارتفاع معمولا دارای دو ریل موازی است که به صورت افقی در طول سالن، جرثقیل بر روی آن حرکت می کند. جرثقیل های یاد شده در انواع تک پل (با دهانه و ظرفی محدود) و دو پل (با دهنه کمتر از 50 متر و ظرفیت نامحدود) ساخته می شود. حرکت این جرثقیل ها در طول کارگاه توسط گیربکس ها بر روی تیر های دو طرف سالن انجام می پذیرد. نوع سقفی آویزان این جرثقیل ها معمولا به صورت تک پل ساخته شده و حرکت طولی جرثقیل توسط گیربکسی آویز به تیر های زیر سقف دو طرف کارگاه انجام
می پذیرد.

یک جرثقیل سقفی معمولا از سه بخش مهم تشکیل شد است:

بالابر (hoist): جهت فراهم کردن حرکت بالا / پایین

کالسکه (trolley): جهت فراهم کردن حرکت عرضی (چپ / راست)

پل و گیربکس ها (bridge): جهت فراهم کردن حرکت طولی (عقب / جلو)

 جرثقیل های سقفی دو پل

جرثقیل های سقفی دو پل معمولا برای جابجایی اجسام سنگین با ظرفیت نامحدود و دهانه بالا ساخته می شوند. این جرثقیل ها بهترین راه حل برای جابجایی مواد در سالن هایی است که دهانه و تناژ مورد نیاز زیاد می باشد. با این جرثقیل ها از ارتفاع بیشتری می توان استفاده کرد.

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سقفی دو پل

 

برخی مزایای جرثقیل های سقفی دو پل:

 • قابلیت ساخت پل با ظرفیت های بالا و ابعاد محدود
 • قابلیت نصب walkaway (راهرو تعمیراتی) بر روی پل جرثقیل
 • قابلیت نصب کابین اپراتور بر روی جرثقیل
 • قابلیت نصب تجهیزات خاص (مگنت، شاهنگ و….) بر روی جرثقیل
 • امکان استفاده از راهرو تعمیراتی جهت تعویض لامپ های سالن و سایر تجهیزات نصب شده در سقف

جرثقیل های دروازه ای

این جرثقیل ها معمولا در انواع تک پل و دو پل ساخته شده و در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. پل های این جرثقیل بر روی پایه و گیربکس های دو طرف استقرار یافته و حرکت طولی این جرثقیل ها بر روی ریل های مستقر روی زمین انجام می پذیرد.

این جرثقیل ها عموما در بار انداز ها و کارگاه های سنگ بری کاربرد دارد. نوع نیم دروازه ای این جرثقیل ها ( به صورت نیم سقفی و دروازه ای) در کارگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که باربرداری در بخشی از کارگاه مورد نظر باشد.

جرثقیل دروازه ای دوپل

از  این جرثقیل ها در محوطه باز برای تخلیه و بارگیری استفاده می شود. این نوع جرثقیل ها متشکل از دو پل، دو پایه نگهدارنده کالسکه و بالابر و تجهیزات الکتریکی است.

معمولا مکانیزم ها از کابین اپراتور کنترل می شود. برق رسانی طولی توسط کابل جمع کن فنری و یا موتوری انجام می شود. این جرثقیل جهت استفاده از عرض بیشتر بصورت کنسول دار یک طرفه و دو طرفه ساخته می شود.

جرثقیل دروازه ای دوپل

جرثقیل دروازه ای دوپل

 

جرثقیل دروازه ای تک پل

جرثقیل های دروازه ای تک پل با ظرفیت و دهانه محدود ساخته شده و در محوطه های باز برای جابجایی و تخلیه و بارگیری مورد استفاده قرار می گیرد. نوع کنسول دار این جرثقیل می تواند عرض بیشتری را پوشش دهد

 جرثقیل های سقفی آویز

این جرثقیل ها عموما به صورت تک پل ساخته شده و به شکل معلق در زیر دو تیر نصب شده در سقف سالن حرکت می کند. قلاب این نوع جرثقیل بیشترین عرض سالن را پوشش داده و در سالن هایی که ستون های فلزی ندارند نیز قابل نصب و بهره برداری است. جرثقیل های سقفی آویز معمولا تا ظرفیت 10 تن و دهانه 24 متر طراحی می گردند. کاربرد این جرثقیل ها در سالن هایی که با سقف خرپا اجرا شده اند نیز امکان پذیر است. از جرثقیل های آویز سقفی بیشتر در انبار ها، صنایع بسته بندی سبک، صنایع هواپیما سازی و بهره برداری می شود.

جرثقیل سقفی آویز

جرثقیل سقفی آویز

 

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل های سقفی تک پل، بهینه ترین خرید برای ظرفیت های تا 15 تن است. برخی مزایا جرثقیل های سقفی تک پل:

 • هزینه تولید پایین و در نتیجه قیمت پایین تر نسبت به مدل دو پل
 • سازه سبک تر در جرثقیل های تک پل و فشار کم روی تیر های حمال باعث صرفه جویی در طراحی ساختمان می شود.

جرثقیل نیم دروازه ای

این جرثقیل ها به شکل L وارونه ساخته می شوند. یک طرف آن روی تیر های سقفی و طرف دیگر آن بر روی ریل زمینی حرکت می کند. این جرثقیل ها در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که استفاده از بخشی از عرض سالن مورد نظر باشد. جرثقیل های نیم دروازه ای به صورت دوپل و تک پل ساخته می‌شوند.

 

جرثقیل بازویی

جرثقیل های بازویی معمولا در محل هایی مورد استفاده قرار می گیرند که باربرداری روی سطح یک دایره و یا بخشی از آن مورد نظر باشد. این جرثقیل ها عموما با ظرفیت 5 تن و طول بازو و ارتفاع تا 6 متر و به صورت بازویی ستونی و یا بازویی دیواری طراحی و تولید می گردد. یکی از مؤلفه های سفارش جرثقیل بازویی میزان چرخش آنها بر حسب درجه یا گراد است.

جرثقیل های بازویی دیواری امکان دوران تا کمتر از 180 درجه و جرثقیل های بازویی ستونی امکان دوران تا 360 درجه را تامین می کند.

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

*