ایران – خراسان رضوی  تلفن:09152946424 hamyarco.team@gmail.com

نوار نقاله چیست

.

مقدمه

امروزه یکی از پرکاربردترین تجهیزات انتقال مواد و مصالح، نوار نقاله ها هستند. به طوریکه در اکثر معادن، بچینگ ها، کارخانجات و… و به طور کلی در مکان هایی که نیاز به حمل مصالح باشد از این وسیله استفاده می گردد. به دلیل عدم پیچیدگی تجهیزات و سهولت نصب، استفاده از این تجهیز پرکاربرد شده است. اما با وجود سادگی عمل، به جهت بهینه سازی و اقتصادی نمودن ساخت یک نوار نقاله می بایست طراحی بهینه صورت پذیرد. لذا با توجه به اهمیت این موضوع و نیز ساخت یک دستگاه نوار نقاله با کمترین هزینه و راندمان بالا، وجود یک منبع در راستای طراحی این امر لازم می باشد. این نوشتار گامی مهم در راستای طراحی نوار نقاله براساس استانداردهای ISO5048 و DIN22101 برداشته است. این استانداردها همگی براساس سیستم متریک بوده.

در این پژوهش درباره تعریف نوار نقاله و انواع مختلف و متداول آن صحبت می گردد. و در مقاله بعدی با توجه به تعاریف قبلی درمورد اجزای سازنده یک نوار نقاله صحبت می شود. و یک آشنایی کامل درخصوص اجزای مختلف یک نوار ایجاد می گردد.

برای مشاهده پروژه نوار نقاله انجام شده توسط مجموعه همیارتیم، لینک روبرو را مشاهده کنید: طراحی و آنالیز عددی نوار نقاله ی صنعتی با طول ۱۰ کیلومتر

 

کاربرد نوار نقاله

نوار نقاله یکی از پرکاربردترین دستگاه های انتقال مواد به شمار می آید. به طور کلی جهت انتقال مواد جامد و سیال های با لزجت بالا به صورت حجمی و توده ای از نقطه ای به نقطه دیگر به صورت پیوسته بکار برده می شود. که این مواد می توانند به صورت یک ماده و یا مخلوط چند ماده با دانه بندی مشخص و معین و یا دانه بندی های متفاوت باشند. مسافت جابجایی مواد می تواند از چند متر تا چند کیلومتر باشد.

نوار نقاله

با رعایت مسایل طراحی نوار نقاله ها می توان هرگونه مواد شامل مواد شیمیایی خورنده، ذرات ریز و پودری، سنگ های بزرگ معدنی و زغال سنگ، مواد داغ در صنایع گندله سازی و ریخته گری را به صورت پیوسته جابجا نمود.

کاربردهای نوار نقاله:

  • در صنایع سیمان، صنایع غذایی، صنایع فولاد و فلزات غیر آهنی و معادن و حفاری تونل های مترو و انتقال آب.
  • کاهش هزینه جابجایی مواد و افزایش راندمان می شود.
  • همچنین استفاده از نوار نقاله باعث کاهش ماشین آلات و نیروی انسانی و آسان شدن پروسه تولید می گردد.
  • تعمیرات و نگهداری آن نسبت به سایر تجهیزات انتقال مواد سریعتر و آسانتر می باشد.

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

*